10829 | Savile Suiting Plaid, Tailored Green - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 10829 |
| Pattern Name | Savile Suiting Plaid - Tailored Green |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | 36 in Pre-Trimmed (91.4 cm)" |
| Vertical Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Green |
| Theme | Plaid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

10829 | Savile Suiting Plaid, Tailored Green - Phillip Jeffries Wallpaper
10829 | Savile Suiting Plaid, Tailored Green - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 10829 |
| Pattern Name | Savile Suiting Plaid - Tailored Green |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | 36 in Pre-Trimmed (91.4 cm)" |
| Vertical Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Green |
| Theme | Plaid |
Original: $92.40
-65%$92.40
$32.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 10829 |
| Pattern Name | Savile Suiting Plaid - Tailored Green |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | 36 in Pre-Trimmed (91.4 cm)" |
| Vertical Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Green |
| Theme | Plaid |













