34006 | Vinyl Crush, Pine - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 34006 |
| Pattern Name | Vinyl Crush - Pine |
| Collection | Performance Vinyl |
| Width | 41.73 in Pre-Trimmed (106 cm)" |
| Vertical Repeat | 31.50 in (80 cm) |
| Horizontal Repeat | 41.73 in (106 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 11 yards |
| Order Increments | 11 yards |
| Bolt Sizes | 11 Yards |
| Maintenance | Type II Washable |
| Color | Green |
| Theme | Distressed Textures |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

34006 | Vinyl Crush, Pine - Phillip Jeffries Wallpaper
34006 | Vinyl Crush, Pine - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 34006 |
| Pattern Name | Vinyl Crush - Pine |
| Collection | Performance Vinyl |
| Width | 41.73 in Pre-Trimmed (106 cm)" |
| Vertical Repeat | 31.50 in (80 cm) |
| Horizontal Repeat | 41.73 in (106 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 11 yards |
| Order Increments | 11 yards |
| Bolt Sizes | 11 Yards |
| Maintenance | Type II Washable |
| Color | Green |
| Theme | Distressed Textures |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 34006 |
| Pattern Name | Vinyl Crush - Pine |
| Collection | Performance Vinyl |
| Width | 41.73 in Pre-Trimmed (106 cm)" |
| Vertical Repeat | 31.50 in (80 cm) |
| Horizontal Repeat | 41.73 in (106 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 11 yards |
| Order Increments | 11 yards |
| Bolt Sizes | 11 Yards |
| Maintenance | Type II Washable |
| Color | Green |
| Theme | Distressed Textures |













