35300 | Mojave Stripe, Desert Inlet - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 35300 |
| Pattern Name | Mojave Stripe - Desert Inlet |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 35.8 in (90.9 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.5 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

35300 | Mojave Stripe, Desert Inlet - Phillip Jeffries Wallpaper
35300 | Mojave Stripe, Desert Inlet - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 35300 |
| Pattern Name | Mojave Stripe - Desert Inlet |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 35.8 in (90.9 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.5 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 35300 |
| Pattern Name | Mojave Stripe - Desert Inlet |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 35.8 in (90.9 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.5 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Stain Repellent Finish |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |














