35517.161.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 35517.161.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

35517.161.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
35517.161.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 35517.161.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 35517.161.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Beige |
| Theme | Solid |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |












