37093.111.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Search Kravet Smart Fabric Item# 37093.111.0 pattern name Kravet Smart from the collection The Complete Performance Texture Collection. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37093.111.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | LATEX BACKED ;KRAVETARMOR ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37093.111.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
37093.111.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Search Kravet Smart Fabric Item# 37093.111.0 pattern name Kravet Smart from the collection The Complete Performance Texture Collection. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37093.111.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | LATEX BACKED ;KRAVETARMOR ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
$48.79
Original: $139.39
-65%37093.111.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric—
$139.39
$48.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pattern is priced by the yard.(minimum 2)
Search Kravet Smart Fabric Item# 37093.111.0 pattern name Kravet Smart from the collection The Complete Performance Texture Collection. Swatches available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37093.111.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54.33" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | POLYESTER - 100% |
| Finish | LATEX BACKED ;KRAVETARMOR ; |
| Clean Code | S |
| Durability | MEDIUM |
| Color | Beige |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |












