37527.819.0 | Desert Diamonds, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37527.819.0 |
| Pattern Name | Desert Diamonds |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 56" |
| Vert. Repeat | 25.2" |
| Horz. Repeat | 13.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Red |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37527.819.0 | Desert Diamonds, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37527.819.0 | Desert Diamonds, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37527.819.0 |
| Pattern Name | Desert Diamonds |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 56" |
| Vert. Repeat | 25.2" |
| Horz. Repeat | 13.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Red |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37527.819.0 |
| Pattern Name | Desert Diamonds |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 56" |
| Vert. Repeat | 25.2" |
| Horz. Repeat | 13.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | WOOL - 80%;POLYAMIDE - 20% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Red |
| Theme | Ikat |
| Notes | 0 |











