37557.1.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37557.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | FILAMENT POLYESTER - 55%;SPUN POLYESTER - 45% |
| Finish | KRAVETARMOR ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37557.1.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
37557.1.0 | The Complete Performance Texture Collection - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37557.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | FILAMENT POLYESTER - 55%;SPUN POLYESTER - 45% |
| Finish | KRAVETARMOR ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37557.1.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | The Complete Performance Texture Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 0" |
| Horz. Repeat | 0" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | FILAMENT POLYESTER - 55%;SPUN POLYESTER - 45% |
| Finish | KRAVETARMOR ;LATEX BACKED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Neutral |
| Theme | Texture |
| Notes | 0 |












