38701 | Cambridge Cloth, Buttercream - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 38701 |
| Pattern Name | Cambridge Cloth - Buttercream |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 36.37 in (92.4 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1.87 in (4.75 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

38701 | Cambridge Cloth, Buttercream - Phillip Jeffries Wallpaper
38701 | Cambridge Cloth, Buttercream - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 38701 |
| Pattern Name | Cambridge Cloth - Buttercream |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 36.37 in (92.4 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1.87 in (4.75 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 38701 |
| Pattern Name | Cambridge Cloth - Buttercream |
| Collection | Textiles Linens & Suiting |
| Width | Trims to 36.37 in (92.4 cm) " |
| Vertical Repeat | n/a |
| Horizontal Repeat | 1.87 in (4.75 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Beige |
| Theme | Stripes |














