40200 | Desert Ivy, Shadow Vine on Canvas Linen - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40200 |
| Pattern Name | Desert Ivy - Shadow Vine on Canvas Linen |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 34 in (86.4 cm) " |
| Vertical Repeat | 36 in (91.4 cm) |
| Horizontal Repeat | 34 in (86.4 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Neutral |
| Theme | Botanical |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

40200 | Desert Ivy, Shadow Vine on Canvas Linen - Phillip Jeffries Wallpaper
40200 | Desert Ivy, Shadow Vine on Canvas Linen - Phillip Jeffries Wallpaper
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40200 |
| Pattern Name | Desert Ivy - Shadow Vine on Canvas Linen |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 34 in (86.4 cm) " |
| Vertical Repeat | 36 in (91.4 cm) |
| Horizontal Repeat | 34 in (86.4 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Neutral |
| Theme | Botanical |
Original: $89.60
-65%$89.60
$31.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Phillip Jeffries |
| Pattern Number | 40200 |
| Pattern Name | Desert Ivy - Shadow Vine on Canvas Linen |
| Collection | Prints |
| Width | Trims to 34 in (86.4 cm) " |
| Vertical Repeat | 36 in (91.4 cm) |
| Horizontal Repeat | 34 in (86.4 cm) |
| Fire Rating | ASTM E84 Class A |
| Minimum Order Quantity | 12 yards |
| Order Increments | 4 yards |
| Bolt Sizes | 12 Yards |
| Maintenance | Wipe Gently |
| Color | Neutral |
| Theme | Botanical |













