4141-27149 | Solace, Baris Gold Stipple Stripe - A-Street Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 56.4 sq. ft. Roll.
Purchase A-Street Wallpaper SKU 4141-27149 pattern name Baris Gold Stipple Stripe Wallpaper from the collection Solace. Enjoy this impressive wallpaper. This abstract, waving stripe is perfect for bringing modern depth to your interiors. The stippled dots alternate between olive green and pale grey, with raised inks adding texture to this entire wallpaper. Baris is an unpasted, non woven wallpaper measuring 20.5 inches wide by 33 feet long, covering approximately 56.4 square feet per roll.Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | A-Street |
| Pattern Number | 4141-27149 |
| Pattern Name | Baris Gold Stipple Stripe |
| Collection | Solace |
| Width | 20.5" |
| Match | Straight |
| Repeat | 20.9" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Non Woven |
| Washability | Washable |
| Removability | Strippable |
| LENGTH (FT) Per ROLL | 33 ' |
| COVERAGE | 56.4 |
| Color | Neutral |
| Theme | Abstract |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



4141-27149 | Solace, Baris Gold Stipple Stripe - A-Street Wallpaper
4141-27149 | Solace, Baris Gold Stipple Stripe - A-Street Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 56.4 sq. ft. Roll.
Purchase A-Street Wallpaper SKU 4141-27149 pattern name Baris Gold Stipple Stripe Wallpaper from the collection Solace. Enjoy this impressive wallpaper. This abstract, waving stripe is perfect for bringing modern depth to your interiors. The stippled dots alternate between olive green and pale grey, with raised inks adding texture to this entire wallpaper. Baris is an unpasted, non woven wallpaper measuring 20.5 inches wide by 33 feet long, covering approximately 56.4 square feet per roll.Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | A-Street |
| Pattern Number | 4141-27149 |
| Pattern Name | Baris Gold Stipple Stripe |
| Collection | Solace |
| Width | 20.5" |
| Match | Straight |
| Repeat | 20.9" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Non Woven |
| Washability | Washable |
| Removability | Strippable |
| LENGTH (FT) Per ROLL | 33 ' |
| COVERAGE | 56.4 |
| Color | Neutral |
| Theme | Abstract |
$120.00
4141-27149 | Solace, Baris Gold Stipple Stripe - A-Street Wallpaper—
$120.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 56.4 sq. ft. Roll.
Purchase A-Street Wallpaper SKU 4141-27149 pattern name Baris Gold Stipple Stripe Wallpaper from the collection Solace. Enjoy this impressive wallpaper. This abstract, waving stripe is perfect for bringing modern depth to your interiors. The stippled dots alternate between olive green and pale grey, with raised inks adding texture to this entire wallpaper. Baris is an unpasted, non woven wallpaper measuring 20.5 inches wide by 33 feet long, covering approximately 56.4 square feet per roll.Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | A-Street |
| Pattern Number | 4141-27149 |
| Pattern Name | Baris Gold Stipple Stripe |
| Collection | Solace |
| Width | 20.5" |
| Match | Straight |
| Repeat | 20.9" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Non Woven |
| Washability | Washable |
| Removability | Strippable |
| LENGTH (FT) Per ROLL | 33 ' |
| COVERAGE | 56.4 |
| Color | Neutral |
| Theme | Abstract |
