5017052 | Royal Plume, Tan - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 9 Yard Minimum then 9 Yard Increments.
Buy Schumacher Wallpaper Pattern 5017052, pattern name Royal Plume, color name Tan from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this stylish wallpaper. Drawn from an archival find, Royal Plume is a magnificent Art Deco–inspired wallpaper with a delicate feather motif. Metallic ink gives this sophisticated medium-scale design a glamorous touch. Memo available always online. Fast Shipping. Mahones Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017052 |
| Pattern Name | Royal Plume |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 18" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 9 |
| Order Increments | 9 |
| Roll Size | 9yds = 9 yard roll. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Modern |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




5017052 | Royal Plume, Tan - Schumacher Wallpaper
5017052 | Royal Plume, Tan - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 9 Yard Minimum then 9 Yard Increments.
Buy Schumacher Wallpaper Pattern 5017052, pattern name Royal Plume, color name Tan from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this stylish wallpaper. Drawn from an archival find, Royal Plume is a magnificent Art Deco–inspired wallpaper with a delicate feather motif. Metallic ink gives this sophisticated medium-scale design a glamorous touch. Memo available always online. Fast Shipping. Mahones Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017052 |
| Pattern Name | Royal Plume |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 18" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 9 |
| Order Increments | 9 |
| Roll Size | 9yds = 9 yard roll. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Modern |
$17.15
Original: $49.00
-65%5017052 | Royal Plume, Tan - Schumacher Wallpaper—
$49.00
$17.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 9 Yard Minimum then 9 Yard Increments.
Buy Schumacher Wallpaper Pattern 5017052, pattern name Royal Plume, color name Tan from the collection Rhythm In Motion. Enjoy this stylish wallpaper. Drawn from an archival find, Royal Plume is a magnificent Art Deco–inspired wallpaper with a delicate feather motif. Metallic ink gives this sophisticated medium-scale design a glamorous touch. Memo available always online. Fast Shipping. Mahones Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017052 |
| Pattern Name | Royal Plume |
| Collection | Rhythm In Motion |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 13 1/2" (34CM) |
| Vertical Repeat | 18" (46CM) |
| Minimum Order Quantity | 9 |
| Order Increments | 9 |
| Roll Size | 9yds = 9 yard roll. |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Modern |














