5017420 | Alden Organic Plaster Wallcovering, Oyster - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 15 Yard Minimum then 15 Yard Increments.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017420 |
| Pattern Name | Alden Organic Plaster Wallcovering |
| Collection | Patterson Flynn |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | RANDOM |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 15 |
| Order Increments | 15 |
| Yards Per Roll | 15.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Plaster |
Search Schumacher Wallpaper Item# 5017420 pattern name Alden Organic Plaster Wallcovering color name Oyster from the collection Patterson Flynn. Enjoy this popular wallpaper. Hand-crafted in the U.S., Alden Organic Plaster Wallcovering undergoes a meticulous multistep process to create its richly nuanced texture. Matte and glossy inks are applied—and selectively removed—to create striking tonal shifts and subtle speckling, resulting in an earthy, organic finish. Swatches are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




5017420 | Alden Organic Plaster Wallcovering, Oyster - Schumacher Wallpaper
5017420 | Alden Organic Plaster Wallcovering, Oyster - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 15 Yard Minimum then 15 Yard Increments.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017420 |
| Pattern Name | Alden Organic Plaster Wallcovering |
| Collection | Patterson Flynn |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | RANDOM |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 15 |
| Order Increments | 15 |
| Yards Per Roll | 15.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Plaster |
Search Schumacher Wallpaper Item# 5017420 pattern name Alden Organic Plaster Wallcovering color name Oyster from the collection Patterson Flynn. Enjoy this popular wallpaper. Hand-crafted in the U.S., Alden Organic Plaster Wallcovering undergoes a meticulous multistep process to create its richly nuanced texture. Matte and glossy inks are applied—and selectively removed—to create striking tonal shifts and subtle speckling, resulting in an earthy, organic finish. Swatches are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 15 Yard Minimum then 15 Yard Increments.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5017420 |
| Pattern Name | Alden Organic Plaster Wallcovering |
| Collection | Patterson Flynn |
| Width | 27" (69CM)" |
| Match | RANDOM |
| Horizontal Repeat | 0 |
| Vertical Repeat | 0 |
| Minimum Order Quantity | 15 |
| Order Increments | 15 |
| Yards Per Roll | 15.0 |
| Country of Origin | UNITED STATES OF AMERICA |
| Color | Beige |
| Theme | Plaster |
Search Schumacher Wallpaper Item# 5017420 pattern name Alden Organic Plaster Wallcovering color name Oyster from the collection Patterson Flynn. Enjoy this popular wallpaper. Hand-crafted in the U.S., Alden Organic Plaster Wallcovering undergoes a meticulous multistep process to create its richly nuanced texture. Matte and glossy inks are applied—and selectively removed—to create striking tonal shifts and subtle speckling, resulting in an earthy, organic finish. Swatches are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.














