5018041 | Calm Skies, Sage - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 10 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
View Schumacher Wallpaper Pattern 5018041 pattern name Calm Skies color name Sage from the collection Japonisme. Enjoy this solid wallpaper. An enchanting landscape printed on a lustrous mica ground, Calm Skies is an exquisite wallpaper with a soft, hand-painted look. This delicate, open wide-width design features a small-scale pattern with a large repeat and a subtle shimmer that infuses any room with tranquility and ethereal beauty. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018041 |
| Pattern Name | Calm Skies |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 54" (137CM) |
| Vertical Repeat | 21 5/8" (55CM) |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Clouds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




5018041 | Calm Skies, Sage - Schumacher Wallpaper
5018041 | Calm Skies, Sage - Schumacher Wallpaper
Priced Per Yard. 10 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
View Schumacher Wallpaper Pattern 5018041 pattern name Calm Skies color name Sage from the collection Japonisme. Enjoy this solid wallpaper. An enchanting landscape printed on a lustrous mica ground, Calm Skies is an exquisite wallpaper with a soft, hand-painted look. This delicate, open wide-width design features a small-scale pattern with a large repeat and a subtle shimmer that infuses any room with tranquility and ethereal beauty. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018041 |
| Pattern Name | Calm Skies |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 54" (137CM) |
| Vertical Repeat | 21 5/8" (55CM) |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Clouds |
$39.20
Original: $112.00
-65%5018041 | Calm Skies, Sage - Schumacher Wallpaper—
$112.00
$39.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 10 Yard Minimum then 10 Yard Increments.
View Schumacher Wallpaper Pattern 5018041 pattern name Calm Skies color name Sage from the collection Japonisme. Enjoy this solid wallpaper. An enchanting landscape printed on a lustrous mica ground, Calm Skies is an exquisite wallpaper with a soft, hand-painted look. This delicate, open wide-width design features a small-scale pattern with a large repeat and a subtle shimmer that infuses any room with tranquility and ethereal beauty. Samples are available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 5018041 |
| Pattern Name | Calm Skies |
| Collection | Japonisme |
| Width | 54" (137CM)" |
| Match | STRAIGHT |
| Horizontal Repeat | 54" (137CM) |
| Vertical Repeat | 21 5/8" (55CM) |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Order Increments | 10 |
| Yards Per Roll | 10.0 |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Color | Green |
| Theme | Clouds |










