86590 | Dougal Damask, Smoke - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86590 |
| Pattern Name | Dougal Damask |
| Collection | A Country Life |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 27 1/2" (70CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/2" (65CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 36% COTTON, 29% VISCOSE, 35% LINEN |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Damask |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





86590 | Dougal Damask, Smoke - Schumacher Fabric
86590 | Dougal Damask, Smoke - Schumacher Fabric
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86590 |
| Pattern Name | Dougal Damask |
| Collection | A Country Life |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 27 1/2" (70CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/2" (65CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 36% COTTON, 29% VISCOSE, 35% LINEN |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Damask |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Schumacher |
| Pattern Number | 86590 |
| Pattern Name | Dougal Damask |
| Collection | A Country Life |
| Width | 55 1/8" (140CM)" |
| Match | HALF DROP |
| Horizontal Repeat | 27 1/2" (70CM) |
| Vertical Repeat | 25 1/2" (65CM) |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Content | 36% COTTON, 29% VISCOSE, 35% LINEN |
| Country of Origin | ITALY |
| Country of Finish | ITALY |
| Color | Grey |
| Theme | Damask |












