Ainslie | # 826 Cinnamon - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Looking for Maxwell Fabric pattern name Ainslie # 826 Cinnamon. Enjoy this dazzling Fabric. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | AV5826 |
| Name & Color | AINSLIE # 826 CINNAMON |
| Width | 55" |
| Content | 84% POLYESTER16% COTTON |
| Repeat | V-13.9" H-14" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Red |
| Theme | Animal Skin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Ainslie | # 826 Cinnamon - Maxwell Fabric
Ainslie | # 826 Cinnamon - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Looking for Maxwell Fabric pattern name Ainslie # 826 Cinnamon. Enjoy this dazzling Fabric. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | AV5826 |
| Name & Color | AINSLIE # 826 CINNAMON |
| Width | 55" |
| Content | 84% POLYESTER16% COTTON |
| Repeat | V-13.9" H-14" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Red |
| Theme | Animal Skin |
$128.70
Ainslie | # 826 Cinnamon - Maxwell Fabric—
$128.70
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Looking for Maxwell Fabric pattern name Ainslie # 826 Cinnamon. Enjoy this dazzling Fabric. Swatches always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | AV5826 |
| Name & Color | AINSLIE # 826 CINNAMON |
| Width | 55" |
| Content | 84% POLYESTER16% COTTON |
| Repeat | V-13.9" H-14" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Red |
| Theme | Animal Skin |












