Carroll | # 823 Sisal - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Buy Maxwell Fabric pattern name Carroll # 823 Sisal. Enjoy this stunning Fabric. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CJK823 |
| Name & Color | CARROLL # 823 SISAL |
| Width | 55.5" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% PCR POLYESTER |
| Repeat | V-0.4" H-0.3" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Carroll | # 823 Sisal - Maxwell Fabric
Carroll | # 823 Sisal - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Buy Maxwell Fabric pattern name Carroll # 823 Sisal. Enjoy this stunning Fabric. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CJK823 |
| Name & Color | CARROLL # 823 SISAL |
| Width | 55.5" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% PCR POLYESTER |
| Repeat | V-0.4" H-0.3" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
$103.50
Carroll | # 823 Sisal - Maxwell Fabric—
$103.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Buy Maxwell Fabric pattern name Carroll # 823 Sisal. Enjoy this stunning Fabric. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | CJK823 |
| Name & Color | CARROLL # 823 SISAL |
| Width | 55.5" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% PCR POLYESTER |
| Repeat | V-0.4" H-0.3" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |












