F924430 | Yutori Fabric Book, Raffia Squares, Graphite - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Acquire Thibaut Fabric Product F924430 pattern name Raffia Squares from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this fabulous Fabric. Raffia Square is a handmade wallcovering of raffia squares that have been partially dipped in ink and pieced together. The ink bleeds out through the squares, adding organic variances in color. The coordinating fabric maintains that same dip-dyed look and uses a pintuck technique to sew individual squares together. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924430 |
| Pattern Name | Raffia Squares |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 26.5 (67.31 cm) |
| Repeat V | 13.5 (34.29 cm) |
| Construction | 100% Linen |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Modern/Contemporary |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

F924430 | Yutori Fabric Book, Raffia Squares, Graphite - Thibaut Fabric
F924430 | Yutori Fabric Book, Raffia Squares, Graphite - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Acquire Thibaut Fabric Product F924430 pattern name Raffia Squares from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this fabulous Fabric. Raffia Square is a handmade wallcovering of raffia squares that have been partially dipped in ink and pieced together. The ink bleeds out through the squares, adding organic variances in color. The coordinating fabric maintains that same dip-dyed look and uses a pintuck technique to sew individual squares together. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924430 |
| Pattern Name | Raffia Squares |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 26.5 (67.31 cm) |
| Repeat V | 13.5 (34.29 cm) |
| Construction | 100% Linen |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Modern/Contemporary |
$132.00
F924430 | Yutori Fabric Book, Raffia Squares, Graphite - Thibaut Fabric—
$132.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Acquire Thibaut Fabric Product F924430 pattern name Raffia Squares from the collection Yutori Fabric Book. Enjoy this fabulous Fabric. Raffia Square is a handmade wallcovering of raffia squares that have been partially dipped in ink and pieced together. The ink bleeds out through the squares, adding organic variances in color. The coordinating fabric maintains that same dip-dyed look and uses a pintuck technique to sew individual squares together. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | F924430 |
| Pattern Name | Raffia Squares |
| Collection | Yutori Fabric Book |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Repeat H | 26.5 (67.31 cm) |
| Repeat V | 13.5 (34.29 cm) |
| Construction | 100% Linen |
| Backing | Knit suggested for upholstery |
| Abrasion | 20000 martindale |
| Method | Dry clean only |
| Color | Grey |
| Theme | Modern/Contemporary |












