Bombshell 34J7301 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Bombshell 34J7301 |
| Collection | Winning Windows II |
| Width | 118" (299.72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose |
| Content | 60% Cotton, 40% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
View JF Fabric Pattern Bombshell 34J7301 from the collection Winning Windows II. Enjoy this solid Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Bombshell 34J7301 | Contemporary - JF Fabric
Bombshell 34J7301 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Bombshell 34J7301 |
| Collection | Winning Windows II |
| Width | 118" (299.72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose |
| Content | 60% Cotton, 40% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
View JF Fabric Pattern Bombshell 34J7301 from the collection Winning Windows II. Enjoy this solid Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Bombshell 34J7301 |
| Collection | Winning Windows II |
| Width | 118" (299.72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose |
| Content | 60% Cotton, 40% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
View JF Fabric Pattern Bombshell 34J7301 from the collection Winning Windows II. Enjoy this solid Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.












