Civic 92J7891 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Civic 92J7891 |
| Collection | Dynamo |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 145000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, NFPA 701, UFAC CLASS 1 |
Find JF Fabric Item Civic 92J7891 from the collection Dynamo. Enjoy this enchanting Fabric. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Civic 92J7891 | Contemporary - JF Fabric
Civic 92J7891 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Civic 92J7891 |
| Collection | Dynamo |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 145000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, NFPA 701, UFAC CLASS 1 |
Find JF Fabric Item Civic 92J7891 from the collection Dynamo. Enjoy this enchanting Fabric. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Original: $141.00
-65%$141.00
$49.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Civic 92J7891 |
| Collection | Dynamo |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 145000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, NFPA 701, UFAC CLASS 1 |
Find JF Fabric Item Civic 92J7891 from the collection Dynamo. Enjoy this enchanting Fabric. Memo available always. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.












