Cleo 94J9731 | Plain, Transitional - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Cleo 94J9731 |
| Collection | Cleo |
| Width | 124" (314. 96 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry at low temperature. Iron at low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, IMO FTPC PART 7 DRAPERY, MVSS302, NFPA 701 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Cleo 94J9731 | Plain, Transitional - JF Fabric
Cleo 94J9731 | Plain, Transitional - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Cleo 94J9731 |
| Collection | Cleo |
| Width | 124" (314. 96 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry at low temperature. Iron at low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, IMO FTPC PART 7 DRAPERY, MVSS302, NFPA 701 |
Original: $123.00
-65%$123.00
$43.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Cleo 94J9731 |
| Collection | Cleo |
| Width | 124" (314. 96 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry at low temperature. Iron at low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, IMO FTPC PART 7 DRAPERY, MVSS302, NFPA 701 |












