Diplomat 11 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 11 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Diplomat 11 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
Diplomat 11 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 11 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Original: $93.50
-65%$93.50
$32.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 11 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |












