Diplomat 91 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find JF Fabric Pattern Diplomat 91 J9691 from the collection Haven. Enjoy this extraordinary Fabric. Diplomat is a lightweight, textured wide width sheer, presented in an ivory coloration. Ideal for both residential and contract usage. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 91 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Diplomat 91 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
Diplomat 91 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find JF Fabric Pattern Diplomat 91 J9691 from the collection Haven. Enjoy this extraordinary Fabric. Diplomat is a lightweight, textured wide width sheer, presented in an ivory coloration. Ideal for both residential and contract usage. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 91 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
$93.50
Diplomat 91 J9691 | Strie, Transitional - JF Fabric—
$93.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Find JF Fabric Pattern Diplomat 91 J9691 from the collection Haven. Enjoy this extraordinary Fabric. Diplomat is a lightweight, textured wide width sheer, presented in an ivory coloration. Ideal for both residential and contract usage. Memo available always online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Diplomat 91 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 118" (299. 72 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 56% Recycled Polyester, 44% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | High Temperature – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |












