Duchess 52 J9691 | Modern, Novelty, Plain - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Duchess 52 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 122" (309. 88 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 83% Recycled Polyester, 17% Organic Cotton |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – Clean this fabric with pure solvents (Petroleum distillate-based products, Energine, Carbona, Renuzit or similar products may be used) in a well-ventilated room. Cleaning by a professional furniture cleaning service only is recommended. CAUTION: Use of a water-based or detergent-based solvent cleaner may cause excessive shrinking. Water stains may become permanent and unable to be removed with solvent cleaning agents. Avoid products containing Carbon Tetrachloride as it is highly toxic. To prevent overall soil, frequent vacuuming or light brushing to remove dust and grime is recommended. Additional Instructions Iron at medium setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | MVSS302 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Duchess 52 J9691 | Modern, Novelty, Plain - JF Fabric
Duchess 52 J9691 | Modern, Novelty, Plain - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Duchess 52 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 122" (309. 88 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 83% Recycled Polyester, 17% Organic Cotton |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – Clean this fabric with pure solvents (Petroleum distillate-based products, Energine, Carbona, Renuzit or similar products may be used) in a well-ventilated room. Cleaning by a professional furniture cleaning service only is recommended. CAUTION: Use of a water-based or detergent-based solvent cleaner may cause excessive shrinking. Water stains may become permanent and unable to be removed with solvent cleaning agents. Avoid products containing Carbon Tetrachloride as it is highly toxic. To prevent overall soil, frequent vacuuming or light brushing to remove dust and grime is recommended. Additional Instructions Iron at medium setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | MVSS302 |
Original: $135.50
-65%$135.50
$47.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Duchess 52 J9691 |
| Collection | Haven |
| Width | 122" (309. 88 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 83% Recycled Polyester, 17% Organic Cotton |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – Clean this fabric with pure solvents (Petroleum distillate-based products, Energine, Carbona, Renuzit or similar products may be used) in a well-ventilated room. Cleaning by a professional furniture cleaning service only is recommended. CAUTION: Use of a water-based or detergent-based solvent cleaner may cause excessive shrinking. Water stains may become permanent and unable to be removed with solvent cleaning agents. Avoid products containing Carbon Tetrachloride as it is highly toxic. To prevent overall soil, frequent vacuuming or light brushing to remove dust and grime is recommended. Additional Instructions Iron at medium setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | MVSS302 |












