Dupont 93J9681 | Double Width - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Dupont 93J9681 |
| Collection | Davenport & Dupont |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 57% Recycled Polyester, 43% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry. Iron at a low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dupont 93J9681 | Double Width - JF Fabric
Dupont 93J9681 | Double Width - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Dupont 93J9681 |
| Collection | Davenport & Dupont |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 57% Recycled Polyester, 43% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry. Iron at a low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Original: $131.00
-65%$131.00
$45.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Dupont 93J9681 |
| Collection | Davenport & Dupont |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 57% Recycled Polyester, 43% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. Additional Instructions Tumble dry. Iron at a low/cool setting. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |












