Josephine 95J7281 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Josephine 95J7281 |
| Collection | Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Save on JF Fabric Product# Josephine 95J7281 from the collection Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Josephine 95J7281 | Contemporary - JF Fabric
Josephine 95J7281 | Contemporary - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Josephine 95J7281 |
| Collection | Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Save on JF Fabric Product# Josephine 95J7281 from the collection Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
Original: $153.00
-65%$153.00
$53.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Josephine 95J7281 |
| Collection | Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I |
| Width | 120" (304.8 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery |
| Content | 100% Polyester |
| Country of Origin | Turkey |
| Product Care | Washable/Dry Clean – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 30°C / 86°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Dry Clean Instructions – The article is resistant against perchloroethylene, cleaning benzine (spirit), white spirit, R 11 and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 0 |
| Flammability Codes | CAN/ULC-S109, MVSS302, NFPA 701 |
Save on JF Fabric Product# Josephine 95J7281 from the collection Winning Windows I Winning Windows Contract Vol. I. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.












