Saddle 92J9591 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Saddle 92J9591 |
| Collection | Montana |
| Width | 54" (137.16 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 84% Polyvinyl Chloride, 16% Polyester |
| Country of Origin | Thailand |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. Additional Instructions For difficult stains, apply a small amount of household rubbing alcohol to a clean, lint free cloth and rub the stain until removed. Rinse with a clean water. When necessary, a bleach solution of no more than 10:1 water to bleach can be used on stubborn stains. Thoroughly rinse to remove all residue. |
| Surface Abrasion Count | 1300000 |
| Flammability Codes | CAL. TB 117-2013, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Saddle 92J9591 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Saddle 92J9591 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Saddle 92J9591 |
| Collection | Montana |
| Width | 54" (137.16 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 84% Polyvinyl Chloride, 16% Polyester |
| Country of Origin | Thailand |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. Additional Instructions For difficult stains, apply a small amount of household rubbing alcohol to a clean, lint free cloth and rub the stain until removed. Rinse with a clean water. When necessary, a bleach solution of no more than 10:1 water to bleach can be used on stubborn stains. Thoroughly rinse to remove all residue. |
| Surface Abrasion Count | 1300000 |
| Flammability Codes | CAL. TB 117-2013, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Original: $79.50
-65%$79.50
$27.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Saddle 92J9591 |
| Collection | Montana |
| Width | 54" (137.16 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 84% Polyvinyl Chloride, 16% Polyester |
| Country of Origin | Thailand |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. Additional Instructions For difficult stains, apply a small amount of household rubbing alcohol to a clean, lint free cloth and rub the stain until removed. Rinse with a clean water. When necessary, a bleach solution of no more than 10:1 water to bleach can be used on stubborn stains. Thoroughly rinse to remove all residue. |
| Surface Abrasion Count | 1300000 |
| Flammability Codes | CAL. TB 117-2013, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |












