Sophia 95J6511 | Plain, Texture, Velvet - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Sophia 95J6511 |
| Collection | Sophia |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 68% Viscose, 20% Cotton, 12% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – The article is resistant against perchlorethene, cleaning benzene (spirit), white spirit, R 11, and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 200000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Sophia 95J6511 | Plain, Texture, Velvet - JF Fabric
Sophia 95J6511 | Plain, Texture, Velvet - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Sophia 95J6511 |
| Collection | Sophia |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 68% Viscose, 20% Cotton, 12% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – The article is resistant against perchlorethene, cleaning benzene (spirit), white spirit, R 11, and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 200000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Original: $279.00
-65%$279.00
$97.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Sophia 95J6511 |
| Collection | Sophia |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Drapery, Multi-Purpose, Upholstery |
| Content | 68% Viscose, 20% Cotton, 12% Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | Dry Clean Only – The article is resistant against perchlorethene, cleaning benzene (spirit), white spirit, R 11, and R 113. |
| Surface Abrasion Count | 200000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |












