Tonic 47J9721 | Plain, Texture - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Tonic 47J9721 |
| Collection | Tonic |
| Width | 58" (147. 32 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | “Fibreguard” Spot Clean – Pour water directly onto the stain then blot using white paper towels, repeat this process until the paper towel no longer absorbs the stain. Finish by adding water and gently rubbing with a microfiber cloth in a circular movement. Continue until the stain vanishes. In case of stubborn stains, softly rub a bar of household soap on the stain. Continue until the stain vanishes. For further cleaning instructions refer to: fibreguard. com. “WA” Washable – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. Iron at low setting on reverse side. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Tonic 47J9721 | Plain, Texture - JF Fabric
Tonic 47J9721 | Plain, Texture - JF Fabric
| Brand | JF |
| Pattern Number | Tonic 47J9721 |
| Collection | Tonic |
| Width | 58" (147. 32 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | “Fibreguard” Spot Clean – Pour water directly onto the stain then blot using white paper towels, repeat this process until the paper towel no longer absorbs the stain. Finish by adding water and gently rubbing with a microfiber cloth in a circular movement. Continue until the stain vanishes. In case of stubborn stains, softly rub a bar of household soap on the stain. Continue until the stain vanishes. For further cleaning instructions refer to: fibreguard. com. “WA” Washable – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. Iron at low setting on reverse side. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Original: $111.50
-65%$111.50
$39.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | JF |
| Pattern Number | Tonic 47J9721 |
| Collection | Tonic |
| Width | 58" (147. 32 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 100% Recycled Polyester |
| Country of Origin | India |
| Product Care | “Fibreguard” Spot Clean – Pour water directly onto the stain then blot using white paper towels, repeat this process until the paper towel no longer absorbs the stain. Finish by adding water and gently rubbing with a microfiber cloth in a circular movement. Continue until the stain vanishes. In case of stubborn stains, softly rub a bar of household soap on the stain. Continue until the stain vanishes. For further cleaning instructions refer to: fibreguard. com. “WA” Washable – Use a mild soap or detergent in water not to exceed 60°C / 140°F and a high water level with mild agitation. No bleach. No fabric softener. Additional Instructions Tumble dry on low temperature. Iron at low setting on reverse side. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |












