Viper 42J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop JF Fabric Product# Viper 42J9671 from the collection Viper. Enjoy this popular Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a blush coloration. Ideal for both residential and contract usage.Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 42J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Viper 42J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Viper 42J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop JF Fabric Product# Viper 42J9671 from the collection Viper. Enjoy this popular Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a blush coloration. Ideal for both residential and contract usage.Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 42J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
$102.50
Viper 42J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric—
$102.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Shop JF Fabric Product# Viper 42J9671 from the collection Viper. Enjoy this popular Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a blush coloration. Ideal for both residential and contract usage.Samples available. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 42J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |












