Viper 74J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy JF Fabric SKU Viper 74J9671 from the collection Viper. Enjoy this dazzling Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a celadon green coloration. Ideal for both residential and contract usage.Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 74J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Viper 74J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Viper 74J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy JF Fabric SKU Viper 74J9671 from the collection Viper. Enjoy this dazzling Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a celadon green coloration. Ideal for both residential and contract usage.Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 74J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |
$102.50
Viper 74J9671 | Vegan Leather, Vinyl - JF Fabric—
$102.50
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard. 2 Yard Minimum.
Buy JF Fabric SKU Viper 74J9671 from the collection Viper. Enjoy this dazzling Fabric. A beautifully soft, recycled durable vegan leather. Featuring a natural pebbled grain in a celadon green coloration. Ideal for both residential and contract usage.Memo available online. Fast Shipping Mahone's Fabric has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | JF |
| Pattern Number | Viper 74J9671 |
| Collection | Viper |
| Width | 55" (139.7 cm) |
| Vertical Half Drop | 0 |
| Horizontal Half Drop | 0 |
| Pattern Repeat H | 0 |
| Pattern Repeat V | 0 |
| Fabric Usage | Upholstery |
| Content | 95% Recycled Polyester, 5% Polyurethane |
| Country of Origin | China |
| Product Care | Wipe with a clean damp cloth. |
| Surface Abrasion Count | 100000 |
| Flammability Codes | Cal. TB 117, MVSS302, NFPA 260, UFAC CLASS 1 |












