Kemble | # 502 Kelp - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Kemble # 502 Kelp. Enjoy this popular Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | KA9502 |
| Name & Color | KEMBLE # 502 KELP |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-0.6" H-0.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Green |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Kemble | # 502 Kelp - Maxwell Fabric
Kemble | # 502 Kelp - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Kemble # 502 Kelp. Enjoy this popular Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | KA9502 |
| Name & Color | KEMBLE # 502 KELP |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-0.6" H-0.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Green |
| Theme | Small Scales |
$98.91
Kemble | # 502 Kelp - Maxwell Fabric—
$98.91
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Kemble # 502 Kelp. Enjoy this popular Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | KA9502 |
| Name & Color | KEMBLE # 502 KELP |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-0.6" H-0.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Green |
| Theme | Small Scales |












