Montrose | # 824 Clay - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Select Maxwell Fabric pattern name Montrose # 824 Clay. Enjoy this dazzling Fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | MBF824 |
| Name & Color | MONTROSE # 824 CLAY |
| Width | 56" |
| Content | 70% POLYESTER30% COTTON |
| Repeat | V-7.4" H - 2.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Montrose | # 824 Clay - Maxwell Fabric
Montrose | # 824 Clay - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Select Maxwell Fabric pattern name Montrose # 824 Clay. Enjoy this dazzling Fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | MBF824 |
| Name & Color | MONTROSE # 824 CLAY |
| Width | 56" |
| Content | 70% POLYESTER30% COTTON |
| Repeat | V-7.4" H - 2.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |
$125.10
Montrose | # 824 Clay - Maxwell Fabric—
$125.10
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Select Maxwell Fabric pattern name Montrose # 824 Clay. Enjoy this dazzling Fabric. Samples always available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | MBF824 |
| Name & Color | MONTROSE # 824 CLAY |
| Width | 56" |
| Content | 70% POLYESTER30% COTTON |
| Repeat | V-7.4" H - 2.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Brown |
| Theme | Stripes |












