Norman | # 949 Blue Jeans - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | NC6949 |
| Name & Color | NORMAN # 949 BLUE JEANS |
| Width | 57" |
| Content | 67% POLYESTER33% RAYON |
| Repeat | V-2.8" H-3.2" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Trellis |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Norman | # 949 Blue Jeans - Maxwell Fabric
Norman | # 949 Blue Jeans - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | NC6949 |
| Name & Color | NORMAN # 949 BLUE JEANS |
| Width | 57" |
| Content | 67% POLYESTER33% RAYON |
| Repeat | V-2.8" H-3.2" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Trellis |
Original: $139.50
-65%$139.50
$48.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | NC6949 |
| Name & Color | NORMAN # 949 BLUE JEANS |
| Width | 57" |
| Content | 67% POLYESTER33% RAYON |
| Repeat | V-2.8" H-3.2" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, MAXGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 30,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Trellis |












