Oaksey | # 545 Tea - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Acquire Maxwell Fabric pattern name Oaksey # 545 Tea. Enjoy this extraordinary Fabric. Memo available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB1545 |
| Name & Color | OAKSEY # 545 TEA |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-4.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Oaksey | # 545 Tea - Maxwell Fabric
Oaksey | # 545 Tea - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Acquire Maxwell Fabric pattern name Oaksey # 545 Tea. Enjoy this extraordinary Fabric. Memo available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB1545 |
| Name & Color | OAKSEY # 545 TEA |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-4.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |
$98.91
Oaksey | # 545 Tea - Maxwell Fabric—
$98.91
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Acquire Maxwell Fabric pattern name Oaksey # 545 Tea. Enjoy this extraordinary Fabric. Memo available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | OB1545 |
| Name & Color | OAKSEY # 545 TEA |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-4.1" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Beige |
| Theme | Small Scales |












