Poplar | # 930 Indigo - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Save on Maxwell Fabric pattern name Poplar # 930 Indigo. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | PAX930 |
| Name & Color | POPLAR # 930 INDIGO |
| Width | 52" |
| Content | 43% VISCOSE33% COTTON24% POLYESTER |
| Repeat | V-6.8" H-8.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, ALTA |
| Country of Origin | TURKEY |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Modern/Contemporary |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Poplar | # 930 Indigo - Maxwell Fabric
Poplar | # 930 Indigo - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Save on Maxwell Fabric pattern name Poplar # 930 Indigo. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | PAX930 |
| Name & Color | POPLAR # 930 INDIGO |
| Width | 52" |
| Content | 43% VISCOSE33% COTTON24% POLYESTER |
| Repeat | V-6.8" H-8.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, ALTA |
| Country of Origin | TURKEY |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Modern/Contemporary |
$134.10
Poplar | # 930 Indigo - Maxwell Fabric—
$134.10
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Save on Maxwell Fabric pattern name Poplar # 930 Indigo. Enjoy this beautiful Fabric. Samples always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | PAX930 |
| Name & Color | POPLAR # 930 INDIGO |
| Width | 52" |
| Content | 43% VISCOSE33% COTTON24% POLYESTER |
| Repeat | V-6.8" H-8.8" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, ALTA |
| Country of Origin | TURKEY |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Modern/Contemporary |












