Russell | # 820 Beach - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Russell # 820 Beach. Enjoy this impeccable Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2820 |
| Name & Color | RUSSELL # 820 BEACH |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Russell | # 820 Beach - Maxwell Fabric
Russell | # 820 Beach - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Russell # 820 Beach. Enjoy this impeccable Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2820 |
| Name & Color | RUSSELL # 820 BEACH |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Small Scales |
$116.10
Russell | # 820 Beach - Maxwell Fabric—
$116.10
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
View Maxwell Fabric pattern name Russell # 820 Beach. Enjoy this impeccable Fabric. Samples available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2820 |
| Name & Color | RUSSELL # 820 BEACH |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Yellow/Gold |
| Theme | Small Scales |












