Russell | # 838 Cabana - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2838 |
| Name & Color | RUSSELL # 838 CABANA |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Multi Color |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Russell | # 838 Cabana - Maxwell Fabric
Russell | # 838 Cabana - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2838 |
| Name & Color | RUSSELL # 838 CABANA |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Multi Color |
| Theme | Small Scales |
Original: $116.10
-65%$116.10
$40.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | RR2838 |
| Name & Color | RUSSELL # 838 CABANA |
| Width | 55.8" |
| Content | 57% UV POLYESTER43% UV OLEFIN |
| Repeat | V-7.8" H-0.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, DRY CLEAN, INSIDE OUT |
| Country of Origin | USA |
| Tests | 60,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Multi Color |
| Theme | Small Scales |












