Si25870 | Signature Textures 3, Lotus Silk Lilac - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Select York Wallpaper Product SI25870 pattern name Lotus Silk Lilac from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in lilac. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25870 |
| Pattern Name | Lotus Silk Lilac |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Purple |
| Theme | Textured |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25870 | Signature Textures 3, Lotus Silk Lilac - York Wallpaper
Si25870 | Signature Textures 3, Lotus Silk Lilac - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Select York Wallpaper Product SI25870 pattern name Lotus Silk Lilac from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in lilac. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25870 |
| Pattern Name | Lotus Silk Lilac |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Purple |
| Theme | Textured |
$53.55
Original: $153.00
-65%Si25870 | Signature Textures 3, Lotus Silk Lilac - York Wallpaper—
$153.00
$53.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Select York Wallpaper Product SI25870 pattern name Lotus Silk Lilac from the collection Signature Textures 3. Enjoy this charming wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in lilac. Memo available online. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25870 |
| Pattern Name | Lotus Silk Lilac |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Purple |
| Theme | Textured |






