Si25877 | Signature Textures 3, Lotus Silk Terra Cotta - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Shop York Wallpaper Product# SI25877 pattern name Lotus Silk Terra Cotta from the collection Signature Textures 3. Enjoy this popular wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in terra cotta. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25877 |
| Pattern Name | Lotus Silk Terra Cotta |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Orange |
| Theme | Textured |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Si25877 | Signature Textures 3, Lotus Silk Terra Cotta - York Wallpaper
Si25877 | Signature Textures 3, Lotus Silk Terra Cotta - York Wallpaper
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Shop York Wallpaper Product# SI25877 pattern name Lotus Silk Terra Cotta from the collection Signature Textures 3. Enjoy this popular wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in terra cotta. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25877 |
| Pattern Name | Lotus Silk Terra Cotta |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Orange |
| Theme | Textured |
$153.00
Si25877 | Signature Textures 3, Lotus Silk Terra Cotta - York Wallpaper—
$153.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This product is packaged and priced as a 33' long 57.3 sq. ft. Roll.
Shop York Wallpaper Product# SI25877 pattern name Lotus Silk Terra Cotta from the collection Signature Textures 3. Enjoy this popular wallpaper. Delicate stems and fibers inspire Lotus Silk's weave that mimics the beauty of the world's most expensive, hand-woven fabric. Seen here in terra cotta. Samples always available. Fast Shipping Mahone's Wallpaper has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | York Wallcoverings |
| Pattern Number | SI25877 |
| Pattern Name | Lotus Silk Terra Cotta |
| Collection | Signature Textures 3 |
| Width | 20.9" |
| Match | Straight |
| Repeat | 25.3" |
| Paste | Unpasted |
| Material | Vinyl on Non Woven |
| Washability | Scrubbable |
| Removability | Strippable |
| Coverage | About 57.3 square feet |
| Color | Orange |
| Theme | Textured |


