Stratton | # 532 Cinder - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Stratton # 532 Cinder. Enjoy this fabulous Fabric. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOM532 |
| Name & Color | STRATTON # 532 CINDER |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-3.3" H-1.4" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Small Scales |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Stratton | # 532 Cinder - Maxwell Fabric
Stratton | # 532 Cinder - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Stratton # 532 Cinder. Enjoy this fabulous Fabric. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOM532 |
| Name & Color | STRATTON # 532 CINDER |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-3.3" H-1.4" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Small Scales |
$98.91
Stratton | # 532 Cinder - Maxwell Fabric—
$98.91
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Stratton # 532 Cinder. Enjoy this fabulous Fabric. Cuttings available online. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | SOM532 |
| Name & Color | STRATTON # 532 CINDER |
| Width | 55" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-3.3" H-1.4" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Small Scales |












