T34055 | Linen Weave, Off White - Thibaut Wallpaper
Priced per 4.67 Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9.34 Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Select Thibaut Wallpaper SKU# T34055, pattern name Linen Weave, color name Off White, from the Texture Resource 9 collection. Linen Weave has a natural linen look in a thick, tactile weave. This PVC-free wallcovering is environmentally friendly and provides the same performance benefits as a vinyl. Enjoy this popular wallpaper. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T34055 |
| Pattern Name | Linen Weave |
| Collection | Texture Resource 9 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Match | Random Match Reverse Hang |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Thermo Polymer Olefin, PVC Free Vinyl Wallpaper |
| Single Roll Area | 30.35 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.67 yd (4.27 m) |
| Double Roll Area | 60.71 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9.34 yd (8.54 m) |
| Color | Neutral |
| Theme | Textured |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

T34055 | Linen Weave, Off White - Thibaut Wallpaper
T34055 | Linen Weave, Off White - Thibaut Wallpaper
Priced per 4.67 Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9.34 Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Select Thibaut Wallpaper SKU# T34055, pattern name Linen Weave, color name Off White, from the Texture Resource 9 collection. Linen Weave has a natural linen look in a thick, tactile weave. This PVC-free wallcovering is environmentally friendly and provides the same performance benefits as a vinyl. Enjoy this popular wallpaper. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T34055 |
| Pattern Name | Linen Weave |
| Collection | Texture Resource 9 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Match | Random Match Reverse Hang |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Thermo Polymer Olefin, PVC Free Vinyl Wallpaper |
| Single Roll Area | 30.35 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.67 yd (4.27 m) |
| Double Roll Area | 60.71 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9.34 yd (8.54 m) |
| Color | Neutral |
| Theme | Textured |
$139.20
T34055 | Linen Weave, Off White - Thibaut Wallpaper—
$139.20
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced per 4.67 Yard Single Roll, but packaged and shipped in a 9.34 Yard Roll. Please order in multiples of two. 2,4,6,8…
Select Thibaut Wallpaper SKU# T34055, pattern name Linen Weave, color name Off White, from the Texture Resource 9 collection. Linen Weave has a natural linen look in a thick, tactile weave. This PVC-free wallcovering is environmentally friendly and provides the same performance benefits as a vinyl. Enjoy this popular wallpaper. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | T34055 |
| Pattern Name | Linen Weave |
| Collection | Texture Resource 9 |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Match | Random Match Reverse Hang |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | Thermo Polymer Olefin, PVC Free Vinyl Wallpaper |
| Single Roll Area | 30.35 sq/ft (2.82 sq m) |
| Single Roll Length | 4.67 yd (4.27 m) |
| Double Roll Area | 60.71 sq/ft (5.64 sq m) |
| Double Roll Length | 9.34 yd (8.54 m) |
| Color | Neutral |
| Theme | Textured |












