Tetbury | # 553 Sapphire - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Tetbury # 553 Sapphire. Enjoy this inspiring Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | TX7553 |
| Name & Color | TETBURY # 553 SAPPHIRE |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-7.9" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Tetbury | # 553 Sapphire - Maxwell Fabric
Tetbury | # 553 Sapphire - Maxwell Fabric
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Tetbury # 553 Sapphire. Enjoy this inspiring Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | TX7553 |
| Name & Color | TETBURY # 553 SAPPHIRE |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-7.9" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |
$98.91
Tetbury | # 553 Sapphire - Maxwell Fabric—
$98.91
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced Per Yard.
Purchase Maxwell Fabric pattern name Tetbury # 553 Sapphire. Enjoy this inspiring Fabric. Swatches always available. Fast Shipping Mahone's has been family owned in Lynchburg Va since 1969.
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | TX7553 |
| Name & Color | TETBURY # 553 SAPPHIRE |
| Width | 54" |
| Content | 85% COTTON15% LINEN |
| Repeat | V-9.1" H-7.9" |
| Cleaning | WASH BELOW 30 GENTLE, IRON LOW, DRY CLEAN, NO TUMBLE DRY, NO BLEACH |
| Country of Origin | SPAIN |
| Tests | 50,000 DOUBLE RUBS - CAL 117-2013 |
| Notes | 0 |
| Color | Blue |
| Theme | Stripes |












