W711203 | Picco, Sterling - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Order Thibaut Product# W711203, pattern name Picco, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711203 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711203 | Picco, Sterling - Thibaut Fabric
W711203 | Picco, Sterling - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Order Thibaut Product# W711203, pattern name Picco, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711203 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Texture |
$203.20
W711203 | Picco, Sterling - Thibaut Fabric—
$203.20
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Order Thibaut Product# W711203, pattern name Picco, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Cuttings always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711203 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Texture |












