W711205 | Picco, Toffee - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Item W711205, pattern name Picco, color name Toffee, from the Signature Textures collection. Enjoy this dazzling Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Samples available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711205 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Toffee |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711205 | Picco, Toffee - Thibaut Fabric
W711205 | Picco, Toffee - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut Item W711205, pattern name Picco, color name Toffee, from the Signature Textures collection. Enjoy this dazzling Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Samples available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711205 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Toffee |
| Theme | Texture |
$203.20
W711205 | Picco, Toffee - Thibaut Fabric—
$203.20
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut Item W711205, pattern name Picco, color name Toffee, from the Signature Textures collection. Enjoy this dazzling Fabric. Luxurious mélange chenille is paired with a linen-blend warp to create a deconstructed herringbone. While it reads as a rich, textural plain, upon closer inspection, the peaks and valleys of PICCO reveal striking depth in shades from deep navy and teal to soft sterling and sand.. Samples available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711205 |
| Pattern Name | Picco |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 45% Vis, 35% Cot,16% Lin, 4% Poly |
| Backing | No backing required for uph |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Toffee |
| Theme | Texture |












