W711211 | Hillcrest, Sterling - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Product# W711211, pattern name Hillcrest, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Cuttings available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711211 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Herringbone |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711211 | Hillcrest, Sterling - Thibaut Fabric
W711211 | Hillcrest, Sterling - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Select Thibaut Product# W711211, pattern name Hillcrest, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Cuttings available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711211 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Herringbone |
$128.00
W711211 | Hillcrest, Sterling - Thibaut Fabric—
$128.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Select Thibaut Product# W711211, pattern name Hillcrest, color name Sterling, from the Signature Textures collection. Enjoy this fabulous Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Cuttings available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711211 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Sterling |
| Theme | Herringbone |












