W711212 | Hillcrest, Glacier - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Search Thibaut Product W711212, pattern name Hillcrest, color name Glacier, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Swatches available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711212 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Glacier |
| Theme | Herringbone |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711212 | Hillcrest, Glacier - Thibaut Fabric
W711212 | Hillcrest, Glacier - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Search Thibaut Product W711212, pattern name Hillcrest, color name Glacier, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Swatches available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711212 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Glacier |
| Theme | Herringbone |
$128.00
W711212 | Hillcrest, Glacier - Thibaut Fabric—
$128.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Search Thibaut Product W711212, pattern name Hillcrest, color name Glacier, from the Signature Textures collection. Enjoy this popular Fabric. This dimensional herringbone is crafted with gently contrasting tones to highlight a timeless woven technique. Structured as a well-cut suit and equally polished, the upholstered effect of Hillcrest is tailored, assured, and as distinguished as a peak that defines the landscape.. Swatches available always. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711212 |
| Pattern Name | Hillcrest |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 79% Polyester, 11% Cotton, 10% olefin, Acrylic Backed |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Glacier |
| Theme | Herringbone |












