W711214 | Milena, Flax - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Search Thibaut SKU W711214, pattern name Milena, color name Flax, from the Signature Textures collection. Enjoy this solid Fabric. Milena weaves sumptuous chenille into a subtle seed stitch, where tiny flax fibers lend quiet texture and depth. Its gentle palette of parchment, flax, platinum, and glacier wrap upholstery in warmth as soft as its name suggests, while it is durable enough to withstand the daily use of family living.. Memo available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711214 |
| Pattern Name | Milena |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 51% Polyester, 34% Cotton, 11% Rayon, 4% Flax, Acrylic back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Flax |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711214 | Milena, Flax - Thibaut Fabric
W711214 | Milena, Flax - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Search Thibaut SKU W711214, pattern name Milena, color name Flax, from the Signature Textures collection. Enjoy this solid Fabric. Milena weaves sumptuous chenille into a subtle seed stitch, where tiny flax fibers lend quiet texture and depth. Its gentle palette of parchment, flax, platinum, and glacier wrap upholstery in warmth as soft as its name suggests, while it is durable enough to withstand the daily use of family living.. Memo available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711214 |
| Pattern Name | Milena |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 51% Polyester, 34% Cotton, 11% Rayon, 4% Flax, Acrylic back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Flax |
| Theme | Solid |
$129.60
W711214 | Milena, Flax - Thibaut Fabric—
$129.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Search Thibaut SKU W711214, pattern name Milena, color name Flax, from the Signature Textures collection. Enjoy this solid Fabric. Milena weaves sumptuous chenille into a subtle seed stitch, where tiny flax fibers lend quiet texture and depth. Its gentle palette of parchment, flax, platinum, and glacier wrap upholstery in warmth as soft as its name suggests, while it is durable enough to withstand the daily use of family living.. Memo available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711214 |
| Pattern Name | Milena |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 51% Polyester, 34% Cotton, 11% Rayon, 4% Flax, Acrylic back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Flax |
| Theme | Solid |












