W711222 | Cadie, Grain - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Product W711222, pattern name Cadie, color name Grain, from the Signature Textures collection. Enjoy this impeccable Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Samples always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711222 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Grain |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711222 | Cadie, Grain - Thibaut Fabric
W711222 | Cadie, Grain - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Find Thibaut Product W711222, pattern name Cadie, color name Grain, from the Signature Textures collection. Enjoy this impeccable Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Samples always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711222 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Grain |
| Theme | Texture |
$144.00
W711222 | Cadie, Grain - Thibaut Fabric—
$144.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Find Thibaut Product W711222, pattern name Cadie, color name Grain, from the Signature Textures collection. Enjoy this impeccable Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Samples always available. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711222 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Grain |
| Theme | Texture |












