W711224 | Cadie, Seaglass - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut SKU# W711224, pattern name Cadie, color name Seaglass, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Cuttings available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711224 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Seaglass |
| Theme | Texture |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711224 | Cadie, Seaglass - Thibaut Fabric
W711224 | Cadie, Seaglass - Thibaut Fabric
Priced by the yard
View Thibaut SKU# W711224, pattern name Cadie, color name Seaglass, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Cuttings available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711224 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Seaglass |
| Theme | Texture |
$144.00
W711224 | Cadie, Seaglass - Thibaut Fabric—
$144.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
View Thibaut SKU# W711224, pattern name Cadie, color name Seaglass, from the Signature Textures collection. Enjoy this charming Fabric. Lofty chenille and nubby bouclé intersect to form a softened grid in Cadie, a fresh interpretation of a handwoven classic. This sophisticated contrast of materials brings depth to upholstery in pastel tones offset by white and natural hues—proving that structure can be both inviting and resilient.. Cuttings available always online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711224 |
| Pattern Name | Cadie |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 100% Polyester - acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 30,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Seaglass |
| Theme | Texture |












