W711235 | Barrett, Aqua - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711235, pattern name Barrett, color name Aqua, from the Signature Textures collection. Enjoy this rare Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711235 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Aqua |
| Theme | Solid |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

W711235 | Barrett, Aqua - Thibaut Fabric
W711235 | Barrett, Aqua - Thibaut Fabric
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711235, pattern name Barrett, color name Aqua, from the Signature Textures collection. Enjoy this rare Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711235 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Aqua |
| Theme | Solid |
$110.40
W711235 | Barrett, Aqua - Thibaut Fabric—
$110.40
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Priced by the yard
Shop Thibaut SKU# W711235, pattern name Barrett, color name Aqua, from the Signature Textures collection. Enjoy this rare Fabric. Simplicity meets sophistication in Barrett where textured slub yarns interlace with fine chenille to create a durable and trusted performance fabric. This versatile basketweave is available in a wide variety of nuanced colors that can be easily mixed and matched.. Swatches always available online. Fast Shipping. Mahone's Wallpaper has been family-owned in Lynchburg, VA, since 1969.
| Brand | Thibaut |
| Pattern Number | W711235 |
| Pattern Name | Barrett |
| Collection | Signature Textures |
| Width | 54 in |
| Match | 0 |
| Repeat V | 0 |
| Repeat H | 0 |
| Construction | 76% Poly, 24% Rayon -acr back |
| Backing | Acrylic backed |
| Abrasion | 50,000+ |
| Application | Frame Ready |
| Clean Code | S |
| Color | Aqua |
| Theme | Solid |












